Trophy Name
|
Trophy Desc
|
Winner
|
AOS SHOW TROPHY and Silver Certificate |
Awarded under the provisions of the judging handbook for the best display in the show. |
Display Display in: Orchids in Our Tropics by: Terry and Doug Kennedy |
AOS SHOW TROPHY |
Awarded under the provisions of the judging handbook for the best display in the show. |
Display Display in: Les Orchidophiles de Montreal
by: Mario Mireault |
AOS SHOW TROPHY - Gold Medal(90) |
Awarded under the provisions of the judging handbook for the best display in the show. |
Display Display in: Les Orchidphiles de Montreal by: Mario Mireault |
Walter Norman Memorial Trophy |
Best Cattleya in Classes 15 - 26. |
Cattleya Life's Melody Circle of life x Magic Melody in: Ottawa Orchid Society by: André Couture |
Wen Chong Memorial Trophy |
Best Cymbidium. Classes 79 - 81. |
Cymbidium Eastern Wind 'Wilson's Choice' AM-CCE/AOS in: Crystal Star Nursery by: Wilson Ng |
Best Dendrobium |
Best Dendrobium Classes 82- 88 |
Dendrobium SOOS Celebrates 50 in: Synea Tan by: Synea Tan |
TOM SHIELDS MEMORIAL TROPHY |
Best Education Display class 6 |
display display in: Flora Peculia by: Terry Kowalczuk |
Best Hybrid Paphiopedilum |
Best Hybrid Paphiopedilum Classes 30 - 37 |
Paphiopedilum Lady Rosthschild 'Sunlight' X anitum 'Black Magic' in: Crystal Star Orchids by: Eric and Ellen Lee |
Best Hybrid Paphiopedilum |
Best Hybrid Paphiopedilum Classes 30 - 37 |
Paphiopedilum Lady Isabel in: Les Orchidophiles de Montreal by: Mario Mireault |
Best Hybrid Paphiopedilum |
Best Hybrid Paphiopedilum Classes 30 - 37 |
Paphiopedilum Saint Low in: Les Orchidophiles de Montreal
by: Jardin botanique de Montreal |
Best Hybrid Paphiopedilum |
Best Hybrid Paphiopedilum Classes 30 - 37 |
Paphiopedilum Little Alexander 'Diana' in: Central Ontario Orchid Society
by: Gerhard Kompter |
MARILYN CROMPTON MEMORIAL TROPHY |
Best Hybrid Paphiopedilum Classes 30 - 37 |
Paphiopedilum Robert De, Veer Robert De, Veer #10 XHsinying inspiration in: Orchids by Heinz by: Heinz Ernstberger |
The Specimen Plant Award |
Best in class 102. |
Blc. Goldenzelle 'Promised Land' AM/AOS in: Southern Ontario Orchid Society by: David Bryan |
Best in Class - Cattleya |
Best in classes 10 through 26. |
Cattleya Loddigesii X L. purpurata in: Essex County Orchid Society by: Albert St. Pierre |
Paphiopedilum/Phragmipedium Award |
Best in classes 27 through 42. |
Paphiopedilum Wonderfully Wood in: Southern Ontario Orchid Society by: David Bryan |
Phalaenopsis Award |
Best in classes 43 through 57. |
Doritaenopsis Yu Pin Fireworks x Yu Pin Ociuat in: Hamilton Greenhouse by: Rob & Ruthanne Gardiner |
Vanda Award |
Best in classes 58 through 69 |
Vanda Chulee Classic Blue No. 08 in: London Orchid Society by: SL |
Oncidium/Cymbidium Award |
Best in classes 70 through 81 |
Oncidium Wildcat 'Golden Red Star' in: Central Ontario Orchid Society by: Nelson Zabel |
Dendrobium Award |
Best in classes 82 through 88 |
Dendrobium in: A&J Orchids by: Juliette St. Pierre |
The Misc. Genera Award |
Best in classes 89 through 100 |
Catasetum Ten Dragon x fergusonii in: Southern Ontario Orchid Society by: Synea Tan |