Trophy Name
|
Trophy Desc
|
Winner
|
GARY SCHREIBER MEMORIAL TROPHY |
for best Paphiopedilum species Classes 28- 29a |
Paphiopedilum rothschildianum #1 in: Orchids in Our Tropics
by: Terry and Doug Kennedy |
GARY SCHREIBER MEMORIAL TROPHY |
for best Paphiopedilum species Classes 27- 29b |
Paphiopedilum villosum var. Ananense in: DiCiommo Orchids by: Joe DiCiommo |
JOHN KAFKA MEMORIAL TROPHY |
for Best Oncidium Classes 79 - 84 |
Oncidium Tiger Brew in: Niagara Region Orchid Society
by: Ted / Charlene Kretz |
JOHN KAFKA MEMORIAL TROPHY |
for Best Oncidium Classes 79 - 84 |
Odontioda Marie Noel Velan in: Les Orchidphiles de Montreal by: Laurent Leblond |
JOHN KAFKA MEMORIAL TROPHYÂ |
for Best Oncidium Classes 70a - 76 |
Bapticidium Hwuluduen Bee 'Wasp' Onc. sphacelatum x Gom. echinata in: Crystal Star Orchids by: Eric and Ellen Lee |
JOHN KAFKA MEMORIAL TROPHY |
for Best Oncidium Classes 70 - 78 |
Wilsonara Lisa Devos X Lindsey Freeman in: Genesee Region OS by: Jeanne Kaeding |
MARILYN CROMPTON MEMORIAL TROPHY |
for Best of Novice Classes |
Dendrobium Upin King's 'Serenade' in: City of Toronto Parks Department by: City of Toronto |
MARILYN CROMPTON MEMORIAL TROPHY |
for Best of Novice Classes |
Phalaenopsis Hybrid (Yellow/Green w/ Fuchsia spots/blush) in: Southern Ontario Orchid Society by: Natasha Guz |
TOM SHIELDS MEMORIAL TROPHY |
for Best Education Display Class 9 |
Display Display in: SOOS Conservation Committee
by: John Alexander |
TOM SHIELDS MEMORIAL TROPHY |
for Best Education Display Class 10 |
Display Display in: Alexander Arts by: John Alexander |
DIANE RILEY TROPHY |
for Best Dendrobium Classes 90 - 96 |
Dendrobium kingianum var. album in: Les Orchidophiles de Montreal
by: Jardin botanique de Montreal |
DIANE RILEY TROPHY |
for Best Dendrobium Classes 90 - 96 |
Dendrobium kingianum "Red" in: Niagara Region Orchid Society
by: Ted & Charlene Kretz |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 79a - 81 |
Cymbidium Eastern Wind 'Wilson's Choice' AM/AOS Cym. Sleeping Beauty X Cym. Eastern Star in: Wilson Ng by: Wilson Ng |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 86 - 89 |
Cymbidium sinense 'Auspicious Jade' in: Crystal Star Nursery by: Eric and Ellen Lee |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 86 - 89 |
Cymbidium Pakkret Chameleon in: SOOS Members' Orchid Exhibit
by: Synea Tan |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 79 - 81 |
Cymbidium Asiloma 'Wilson's Choice' AM/AOS in: Southern Ontario Orchid Society by: Synea Tan |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 79a - 81 |
Cymbidium sinense 'Black Golden' in: Hamilton Greenhouse by: Rob & Ruthanne Gardiner |
WEN CHONG MEMORIAL TROPHY |
for Best Cymbidium Classes 79 - 81 |
Ansellia africanas in: Hamilton Greenhouse by: Rob & Ruthanne Gardiner |
WALTER NORMAN MEMORIAL TROPHY |
for Best Cattleya Classes 15 - 26 |
Laelia Maronii in: Les Orchidophiles de Montreal by: Mario Mireault |
WALTER NORMAN MEMORIAL TROPHY |
for Best Cattleya Classes 17 - 27a |
Cattleya coccinea "select 4N JBM" in: Les Orchidophiles de Montreal
by: Jardin botanique de Montreal |